Žáci a studenti všeho věku slyšte. Nejste v tom sami!

>

Každý, kdo se delší dobu učí nové dovednosti dojde do stavu, kdy má pocit únavy a frustrace z toho, že se nikam neposouvá. Nováčkovské nadšení opadlo po tom, co jste se naučili zahrát pár not a dál už se nepohnete.

Je jedno, jestli se jedná o učení se cizím jazykům, hraní na housle, lyžování nebo programování. Tento proces jsem už vysvětloval nesčetněkrát a rád se o něj podělím znovu. Ti z Vás, kteří jsou kamarádi s matematikou budou znát logaritmické funkce, a právě jejich graf krásně reprezentuje proces učení. Ostatním se budou líbit barvičky 🙂 .

Popis toho, jak se učíme novým věcem

Graf toho, jak se učíme novým věcem

Jak je vidět na žluté šipce, z počátku je náš postup velkým, během chvíle (několik hodin) se naučíme základní fráze, nebo pluhem sjet kopec. Čím déle se ale dané aktivitě věnujeme, tím menší přírůstek přichází. Mohu Vás uklidnit: NEJSTE V TOM SAMI!. Jedná se o přirozený proces, kterým prochází každý, kdo vydrží dostatečně dlouho. Tady právě přichází kámen úrazu: Kolik je ve Vašem okolí lidí, kteří umí perfektně cizí jazyk, spravovat databázové systémy nebo toče na vysoké hrazdě? Jsou to ti, kteří ve své píli vytrvali i v době, kdy se zdánlivě nikam neposouvali a tím se oddělili od těch, kteří to vzdali. Důležité je uvědomit si také to, že každý jsme jiný a učíme se s jinou rychlostí a jinými způsoby (o tom zase někdy příště). Že někdo kouká na filmy v angličtině a čile konverzuje v baru po půl roce a vy se po dvou letech sotva zeptáte na cestu na letišti neznamená, že jste hloupí. Znamená to jednu věc: pokud chcete mluvit plynně, musíte se své píli pokračovat o chvilku déle.

Proto bych Vás chtěl povzbudit k tomu, abyste pokračovali ve svých předsevzetích, učili se novým věcem i v době, kdy nevidíte pokrok. Pokud už jste svou snahu vzdali, začněte znovu. Najděte si novou motivaci a věřte, že NEJSTE V TOM SAMI!

P.S. Tento článek bych chtěl věnovat mé mamince, která se nevzdává a pokračuje ve svém úsilí. Mami, pokračuj. Nejsi v tom sama 😉 .

Diskuze

Posted in Blog, Vzdělání and tagged , .

Hlavní vedoucí a organizátor letních táborů, učitel, lektor individuální výuky a podnikatel.
V současné době také působící jako Koordinátor projektu ISIC školám.

--- Dělat nemožné je vždycky legrace. - Walt Disney ---