Praktická výuka na školách stojí!

Od ledna 2016 vstupuje v platnost novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která mimo jiné ruší výjimku udělenou mladistvým, kteří se připravují na své budoucí povolání. Díky tomu nesmí být žádní mladiství vystaveni působení nebezpečných látek.

To může znít na první pohled chvályhodně, nicméně to způsobuje paralyzování praktické výuky nejen na chemických průmyslovkách, ale také na gymnáziích a střední odborných školách a učilištích. Ať chceme, nebo ne, jako nebezpečné látky jsou klasifikovány i látky běžně dostupné, se kterými dennodenně přicházíme do styku. Stejně tak to očekáváme i od různých profesí.

Díky své práci, při které se takřka denně pohybuji v prostředí středních škol mám možnost z první ruky vidět výsledky tohoto nařízení.

Například:laboratory

  • učitelé chemie na gymnáziu ruší laborky a nahrazují je demonstračními pokusy kdy žáci sedí v lavicích
  • studenti a učni na stavebních školách nemohou pracovat s vápnem
  • kadeřnice nesmí pracovat s peroxidem na odbarvování vlasů
  • kosmetičky nemohou pracovat s odlakovači
  • zdravotnické školy nesmí používat kyseliny a desinfekce

Pokud bychom chtěli dohledat „čí je to vina“, určitě to půjde na stránkách Poslanecké sněmovny, nicméně na to nemám čas a nechce se mi hledat stohy papírů. Jen jedna zajímavost – celý proces přípravy trval téměř dva roky, prošel celým procesem schvalování a nikdo si toho nevšiml.

Důležité je vrátit se na začátek k tomu, jak a proč to celé vzniklo. Ministerstvo školství (MŠMT) se snaží situaci co nejrychleji řešit a chce předložit novelu novely tak, aby byla výuka zabezpečena. Je jen třešničkou na dortu fakt, že je ohroženo konání například Chemické olympiády, kde bez chemikálií těžko něco podniknou.

A jak to máte vy? Také hasíte problémy zpětně, jako naši současní zákonodárci? Nebo myslíte dopředu a snažíte se domyslet důsledky svého jednání? Dejte nám vědět do komentářů…

Diskuze

Posted in Blog and tagged , .

Hlavní vedoucí a organizátor letních táborů, učitel, lektor individuální výuky a podnikatel.
V současné době také působící jako Koordinátor projektu ISIC školám.

--- Dělat nemožné je vždycky legrace. - Walt Disney ---